KILKA SŁÓW O METODZIE VOJTY
VOJTA to metoda odruchowej lokomocji, która polega na torowaniu w układzie nerwowym najbardziej prawidłowych wzorców motorycznych. Oznacza to w praktyce dostanie się, poprzez właściwą stymulację, do programu genetycznego, z którym rodzi się każdy człowiek, a który z jakiegoś powodu nie mógł zostać prawidłowo uruchomiony. Stymulacja ta pozwala dziecku na prowadzenie ruchu, którego sam nie byłby w stanie wykonać, ze w względu na np. na podwyższone napięcie mięśniowe. Co ważne, podczas pracy metodą Vojty, nie uczymy dziecka, jak ma poruszać rączką czy czworakować. Zadaniem terapii jest zaktywizowanie licznych receptorów mięśni i stawów, zgodnie z prawidłowym wzorcem ruchu tak, aby pacjent mógł z nich skorzystać podczas spontanicznej aktywności.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z METODY VOJTY?
VOJTA to przede wszystkim metoda rehabilitacji prowadzona indywidualnie. Rehabilitacja metodą Vojty gwarantuje poprawę stanu zdrowia u osób z następującymi schorzeniami:
NA CZYM POLEGA REHABILITACJA VOJTY I JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?
Rehabilitacja polega na ustawieniu dziecka w konkretnej pozycji. Poprzez uciśnięcie odpowiedniego punktu na ciele dziecka (tzw. strefy), prowokujemy określoną reakcję na ciele dziecka (widoczną dla rodzica). Te reakcje wpływają na neuroplastyczność, czyli powodują powstawanie połączeń w mózgu, które umożliwają dziecku osiąganie kolejnych kroków w jego rozwoju (przekręcanie, siadanie, wstawanie, itd.). Ćwiczenia powtarza się 4 x dziennie (każda sesja ok 10-15 minut). Pobudza to prawidłową aktywość dziecka w ciągu całego dnia, a także pozytywnie wpływa na prawidłowy rytm spania, jedzenia i wypróżniania się. Ćwiczenia są indywidualnie dostosowywane do potrzeb każdego dziecka, jego stanu zdrowia i mają na celu osiągnięcie konkretnego, wymiernego efektu. Ważna jest systematyka! Rodzice często boją się, bo dzieci przy tych ćwiczeniach płaczą. Ważne jest zrozumienie, że rehabilitacja VOJTĄ nie sprawia dziecku bólu. Dzieci płaczą, bo nie lubią być zblokowane, płaczą, bo jest im ciężko ćwiczyć, zwłaszcza tym dzieciom, które mają zaburzony wzorzec motoryczny i trudno im wyjść z niewłaściwego wzorca. Podczas terapii bardzo ważna jest postawa rodzica, jeśli rodzic będzie miał postawę motywująca i podczas ćwiczeń będzie używał komuniaktów wzmacniających – dziecko będzie posiadało poczucie bezpieczeństwa. Warto więc używać komunikatów wzmacniających: Brawo ! Ale pięknie ćwiczysz! Super Ci to idzie! Jestem z Ciebie dumna! – wtedy dziecko zrozumie, że to ćwiczenia, które mogą dać poczucie sukcesu i przede wszystkim skuteczności terapii. Istotna jest motywacja dziecka jak i rodzica oraz systematyka ćwiczeń zaleconych przez terapeutę.
Osoby dorosłe również mogą skrozystać z metody VOJTY, ponieważ metoda ta odblokowuje prawidłowe wzorce ruchowe pacjenta, np. jeżeli pacjent ma bóle kręgosłupa, to oznacza, że ma zablokowany prawidłowy wzorzec chodu. Rehabilitacja pobudza prawidłowe wzorce ruchu w mózgu, co powoduje odczuwalną poprawę w zakresie zmniejszenia bólu i łatwości chodu. Wizyty u terapeuty odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Po osiągnięciu celu ich częstotliwość zmniejsza się do 1 wizyty w tygodniu dla podtrzymania osiągniętego efektu.
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z artykułem na temat metody VOJTY: http://neurosensorek.com/vojta/wpis-test1/ 😉
W naszym Centrum Vojtę prowadzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem:
Dominika Kubik- Misiewicz tel: 513 – 562 – 724
Dagmara Kowalska tel: 602 765 558
Developed by KP
Copyrights © 2017 Neurosensorek