INTEGRACJA I STYMULACJA ODRUCHÓW WG INPP – PROGRAM SZKOLNY (integracja odruchów niemowlęcych wg met.Sally Goddard-Blythe)
Metoda Integracji Odruchów dr Sally Goddard z INPP w Chester, dokładniej „Wspomaganie rozwoju dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce – Szkolny Program Interwencyjny Sally Goddard Blythe oparty o integrację odruchów oraz ocenę neuromotorycznej gotowości do nauki testem przesiewowym INPP”(dawniej: „Wspomaganie rozwoju dzieci ze specyficznymi problemami w nauce wg Programu Integracji Odruchów Sally Goddard-Blythe INPP-Chester”) skierowana jest do dzieci posiadających niewygaszone odruchy niemowlęce. Terapia polega na rozpoznaniu przetrwałych odruchów pierwotnych (prymitywnych) oraz wdraża ich korekcję w formie ćwiczeń ruchowych.
KILKA SŁÓW O AUTORCE PROGRAMU:
Dr Sally Goddard jest autorką programu pracy z odruchami pierwotnymi i posturalnymi oraz badań nad ich wpływem na późniejszy rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny dziecka. Uczenie się oparte na tej koncepcji jest efektywne i pozwala dziecku rozwijać się prawidłowo i uczyć. Niewygaszone odruchy pierwotne ( wczesno niemowlęce ) mogą ,w różnym stopniu, zaburzać prawidłowy rozwój dziecka.
Jeżeli Twoje dziecko ma problemy w szkole, przedszkolu:
Najprawdopodobniej może mieć przetrwałe, niezintegrowane odruchy pierwotne
Czym jest odruch ?
“Odruch jest to stereotypowa reakcja na bodziec. Odruchy pierwotne, z którymi rodzi się dziecko, powinny zostać wygaszone do pierwszego roku życia. W ich miejsce pojawiają się odruchy posturalne, które z kolei powinny zostać obecne do późnej starości. Według definicji przyjętej przez INPP przedłużające się nagromadzenie odruchów pierwotnych powyżej pierwszego roku życia oraz brak lub występowanie niedojrzałych odruchów posturalnych powyżej wieku 3,5 lat określane jest jako opóźnienie neuromotoryczne.
Opóźnienie neuromotoryczne zdiagnozowano u wielu dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i niedojrzałym zachowaniem ( Fiorentini 1970, Bobath 1975, Ayres1972/73, Bender 1976, blythe McGlown 1979, Goddard 1994/96, Wilknson 1994, Goddard Blythe 1998).
Instytut Psychologii Neurofizjologicznej INPP w Wielkiej Brytanii opracował, w latach 70-tych, program diagnozowania i integracji odruchów. Jego twórcami są dr P. Blythe i dr S. Goddard-Blythe.
Program terapeutyczny opiera się na powtarzaniu naturalnych, prawidłowych wzorców ruchowych, jakie wykonuje dziecko w pierwszym roku życia. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do problemu dziecka ( program indywidualny), bądź dostosowane do grupy ( program szkolny) przez terapeutę. Ćwiczenia są modyfikowane przez terapeutę po ok. 4-6 tygodniach. Program terapeutyczny trwa ok.10-12 miesięcy.
Program skierowany jest do dzieci
Odruchy, które jeśli się nie zintegrują najbardziej wpływają na funkcjonowanie dziecka to :
Ostatnio ukazał się artykuł na temat wpływu odruchów na funkcjonowanie dziecka w szkole. Wydany przez Instytut Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Zachęcam Państwa do zapoznania się z nim. Nosi tytuł „Przetrwałe odruchy a powstanie trudności szkolnych u dzieci w wieku szkolnym”. Porusza wiele istotnych kwestii na temat przetrwałych odruchów
Niezintegrowane lub przetrwałe odruchy to te, które powinny zaniknąć, a nadal występują, powodując zaburzenia różnych funkcji.
Zapraszamy na ZAJĘCIA GRUPOWE INTEGRACJI ODRUCHÓW WEDŁUG PROGRAMU SZKOLNEGO METODĄ SALLY GOODARD – BLYTHE.
Zapisy pod numerem telefonu: 603 604 421. Zajęcia zostają uruchomione przy minimalnej liczbie 2 osób.
Developed by KP
Copyrights © 2017 Neurosensorek