“Ręce są cudowne – potrafią robić sztuczki monetą, potrafią też wygładzić zmarszczki i załamania na ogarniętych melancholią, zmiętych duszach”
Jonathan Carroll
Nasze ręce to doskonały wytwór natury, są najbardziej precyzyjnym narzędziem, dzięki któremu badamy i poznajemy świat. Dotykamy, odczuwamy, nawet rozmawiamy za ich pośrednictwem. Są skarbnicą wiedzy i doświadczeń, przewodnikiem w procesie uczenia się, umożliwiają nam one wszechstronny rozwój oraz nabywanie rozmaitych umiejętności. Dzięki nim “smakujemy” świat, kontaktujemy się z bliskimi, wyrażamy nasze emocje, dzięki nim zachwycamy innych naszymi wytworami. Ręce nie funkcjonują jednak w odosobnieniu. Powiązane są tułowiem, dzięki czemu uzyskują stabilizację podczas ruchów ramienia i samej ręki. Owa stabilizacja konieczna jest podczas wykonywania mniej lub bardziej precyzyjnych ruchów ręką – podczas manipulacji, posługiwania się narzędziami oraz pisania. W innych sytuacjach zapoczątkowują ruch tułowia, umożliwiają zmianę pozycji. Ręka funkcjonuje w ścisłej korelacji ze wzrokiem, czego zwieńczeniem jest doskonała w swej formie i funkcji koordynacja wzrokowo – motoryczna.
Ręce działają harmonijnie, wiernie słuchając naszych poleceń. Możliwe to jest dzięki kontroli wyższych ośrodków korowych, którym ręka podlega.
NA CZYM POLEGA TERAPIA RĘKI?
Terapia ręki to zagadnienie bardzo szerokie, czerpiące wiedzę z różnych dziedzin. Takie podejście pozwala na bardziej holistyczne – całościowe spojrzenie na sprawność ręki, czynniki zaburzające jej pracę oraz umożliwia uchwycenie trudności, z jakimi boryka się dziecko. Terapia ręki opiera się na rozwoju psychomotorycznym oraz prawach i regułach, które ten rozwój determinują. Kontrola nad ciałem rozwija się stopniowo, poczynając od głowy przechodząc w kierunku stóp, od osiągnięcia stabilizacji centralnej do sprawnego posługiwania się dłonią. Ruchy duże rozwijają się przed małymi, bardziej precyzyjnymi.oczątkowo dziecko osiąga umiejętności z zakresu motoryki dużej, czynności samoobsługowe, wraz z którymi doskonali się sprawność małej motoryki. Ostatnim etapem jest opanowanie chwytu pisarskiego oraz umiejętności grafomotorycznych. Sukces w procesie terapii ręki zależy od właściwej oceny problemu, uchwyceniu czynników zaburzających pracę rąk oraz ułożeniu na tej podstawie optymalnego planu terapeutycznego odwołującego się do etapów nabywania umiejętności poznawczo – motorycznych.
FUNKCJE RĘKI
Terapia ręki jest wiedzą interdyscyplinarną, trudno jest bowiem mówić o rozwijaniu sprawności rąk w oderwaniu od całościowego rozwoju psychomotorycznego;
Zatem ręce pełnią funkcje:
CZYNNIKI ZABURZAJĄCE PRACĘ RĄK :
DYSFUNKCJE MAŁEJ MOTORYKI
WPŁYW NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO NA ROZWÓJ MAŁEJ MOTORYKI
Wpływ obniżonego napięcia na małą motorykę:
Dzieci mogą kompensować obniżone napięcie posturalne zwiększając napięcie części dystalnych tj. rąk, stóp. Ma to wpływ na motorykę małą czyli precyzje ruchu, naciski narzędzia pisarskiego czy graficzny poziom pisma. Sukces w procesie terapii ręki zależy od właściwej oceny problemu, uchwyceniu czynników zaburzających pracę rąk oraz ułożeniu na tej podstawie optymalnego planu terapeutycznego odwołującego się do etapów nabywania umiejętności poznawczo – motorycznych. Czynników zaburzających i utrudniających pracę ręki jest bowiem bardzo wiele, nie zawsze jednak należy ich szukać w samej ręce. Terapią zostaną objęte dzieci, które wykazują niechęć do podejmowania aktywności ruchowej, czynności samoobsługowych i manualnych, mają trudności w posługiwaniu się prostymi narzędziami, opóźniony rozwój praksji (umiejętności planowania ruchowego dotyczącego zwłaszcza nowych czynności motorycznych),obniżoną precyzję i szybkość ruchów docelowych, małą wyćwiczalność w zakresie opanowywania ruchów drobnych związana z nadmiernym lub obniżonym napięciem mięśni oraz brakiem koordynacji wzrokowo-ruchowej dotyczącej pracy palców, dłoni i przedramienia oraz mają trudności szkolne ( obniżony poziom czynności grafomotorycznych, w tym techniki i tempa pisania, problemy z nauką przedmiotów, których opanowanie wymaga sprawności motorycznej, manualnej, czy rysunkowej: wychowanie fizyczne, plastyka, prace techniczne, geometria).
Developed by KP
Copyrights © 2017 Neurosensorek