KOMÓRKI MACIERZYSTE to niewyspecjalizowane, pierwotne i niedojrzałe komórki organizmu ludzkiego. Mają one zdolność samoodnowy, dzielenia się oraz różnicowania się. Komórki macierzyste stanowią początkowy etap wszystkich komórek organizmu człowieka – na przykład komórek krwi, tkanki nerwowej oraz kostnej. Krwiotwórcze komórki macierzyste dają początek kolejnym pokoleniom komórek, z których wytwarzane są dojrzałe krwinki. Obecnie są one pozyskiwane ze szpiku kostnego, krwi pępowinowej oraz krwi obwodowej.
KOMÓRKI MACIERZYSTE SĄ W STANIE ZASTĄPIĆ KAŻDĄ ŹLE DZIAŁAJĄCĄ LUB BRAKUJĄCĄ KOMÓRKĘ W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA
Właściwości i zastosowanie komórek macierzystych:
Komórki macierzyste mogą być pomocne przede wszystkim w leczeniu chorób układu krwiotwórczego, NERWOWEGO, chorób nowotworowych oraz metabolicznych. Komórki macierzyste uzyskiwane z krwi pępowinowej są coraz częściej wykorzystywane w ośrodkach transplantacyjnych. Obecnie przeprowadza się więcej zabiegów z użyciem komórek macierzystych z krwi pępowinowej niż tych pochodzących ze szpiku kostnego. W zależności od rodzaju choroby oraz czynników ryzyka przeprowadza się autologiczne lub allogeniczne przeszczepy szpiku.Każdy organizm zbudowany jest z wielu różnych typów komórek. Każdy typ komórek ma swoje określone zadanie w organizmie oraz cechy budowy umożliwiające pełnienie danej funkcji np. czerwone krwinki przenoszą tlen, są więc małe i wypełnione hemoglobiną. Czas życia typowej komórki jest z góry ustalony (zaprogramowany), a po śmierci komórka zastępowana jest nową komórką tego samego typu.
Tak zachowuje się większość komórek naszego organizmu. Natomiast komórki macierzyste zachowują się w sposób wyjątkowy. Po pierwsze mają niezwykle duży potencjał do przeistaczania się (różnicowania) w wiele różnych typów komórek, co wykorzystują w okresie wczesnego życia i wzrostu każdego organizmu. Ponadto, w wielu tkankach służą one jako rodzaj wewnętrznego systemu naprawy i swoistego zapasu na czarną godzinę. Kolejną wyróżniającą je cechą spośród innych, już wyspecjalizowanych komórek, jest ich zdolność do praktycznie nielimitowanej liczby podziałów. Dzięki temu mogą one różnicować się i zastępować uszkodzone komórki danej tkani przez cały okres życia człowieka lub zwierzęcia. Każda komórka macierzysta może przekształcić się w identyczną komórkę jak ona sama lub może się stać innym typem komórki z bardziej o wyspecjalizowanych funkcjach, takich jak komórka mięśnia, krwinka czerwona lub komórka mózgu.
Rodzaje przeszczepów komórek macierzystych:
- Przeszczepy autologiczne polegają na wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących od osoby poddawanej leczeniu. Około 60% wszystkich przeszczepień szpiku to przeszczepienia autologiczne.
- Przeszczepy allogeniczne to takie, w których komórki macierzyste pochodzą od osoby innej niż biorca. Dawca komórek może być spokrewniony z biorcą lub być zupełnie obcą osobą.
-
- KOMÓRKI Z KRWI PĘPOWINOWEJ:
Krew pępowinowa jest pobierana w ciągu kilku minut, pobranie jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Ryzyko przeniesienia zakażenia jest niewielkie, ponieważ krew pępowinowa pochodzi z naczyń pępowiny oraz łożyska. Dopuszczalna zgodność pomiędzy biorcą i dawcą mieści się w obrębie 4 antygenów transplantacyjnych. Po zdeponowaniu krew pępowinowa jest dostępna do przeszczepienia, czeka jedynie w banku komórek macierzystych na biorcę. Zdolność komórek do proliferacji jest większa niż w przypadku szpiku kostnego. Odbudowa układu krwiotwórczego trwa około miesiąc po przeszczepieniu.
Istnieją istotne różnice pomiędzy pozyskiwaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej oraz ze szpiku kostnego.
- KOMÓRKI POBRANE ZE SZPIKU KOSTNEGO:
- Pobranie trwa co najmniej kilkadziesiąt minut. Szpik kostny pobiera się poprzez nakłucia talerzy kości biodrowych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym. Dopuszcza się zgodność pomiędzy dawcą a biorcą w obrębie 9 antygenów transplantacyjnych. Zdolność do proliferacji jest mniejsza niż w przypadku komórek z krwi pępowinowej. Odbudowa układu krwiotwórczego po procedurze przeszczepienia trwa około dwa tygodnie.
WNIOSKI:
- Krwiotwórcze komórki macierzyste uzyskiwane z krwi pępowinowej mają około dziesięciokrotnie lepsze zdolności regeneracyjne niż komórki, które pochodzą ze szpiku kostnego. Ponadto po przeszczepieniu rzadziej są odrzucane przez organizm biorcy. Z tego powodu coraz częściej dokonuje się przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
ZASTOSOWANIE KOMÓREK MACIERZYSTYCH NA CAŁYM ŚWIECIE
Na całym świecie, także w POLSCE trwają badania nad opracowaniem metody zmuszania macierzystych komórek do kontrolowanego różnicowania w komórki konkretnych narządów. W momencie, gdy ta bariera zostanie pokonana możliwe będzie wszczepianie takich komórek ludziom i „naprawianie” uszkodzonych tkanek. Terapia taka stanowić będzie przełom w leczeniu chorób krwi, układu odpornościowego, nowotworów, uszkodzenia rdzenia kręgowego, poparzeń, cukrzycy, a także wielu innych. Będzie stanowić także istotny krok w kierunku rozwoju terapii genowej. Na ten moment przeszczep komórek macierzystych nie jest uznany za metodę leczenia, lecz za eksperyment naukowy, który daje rewelacyjne wyniki.
LISTA CHORÓB LECZONA KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI:
- Ostre białaczki
- Białaczki przewlekłe
- Zespół mielodysplastyczny
- Choroby spowodowane defektem komórki macierzystej
- Zespoły mieloproliferacyjne
- Zespoły rozrostowe układu chłonnego
- Nowotwory
- więcej na: https://www.pbkm.pl/o-komorkach-macierzystych/gdzie-wykorzystuje-sie-komorki-macierzyste/lista-chorob-leczonych-km
KOSZT TERAPII KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI:
- Terapia komórkami macierzystymi nie należy do najtańszych, jej koszt waha się w przedziale od 30 do 100 tysięcy złotych. Skąd taka rozbieżność? Na całkowity koszt ma wpływ wiele czynników, cena wzrasta wraz z wagą dziecka oraz kalibru uszkodzeń neurologicznych, im większe obszary uszkodzeń w mózgu , tym zwiększa się ilość planowanych podań. Podstawowy pakiet przeszczepu obejmuje 5 podań komórek macierzystych na przestrzeni kilku miesięcy od 10 do 30 mln komórek w jednym podaniu. Poza granicami naszego kraju koszt jest jeszcze większy ok 250 tyś zł np. w Tajlandii, gdzie podają jednorazowo po 50 mln komórek. Co najważniejsze! – same komórki nie podziałają! Dziecko po przeszczepie musi być intensywnie rehabilitowane, stymulowane, aby wszczepione komórki wiedziały , gdzie i po co mają powędrować, aby uzyskać np.: poprawę motoryczną, ruchową. Koszty przeszczepu i intensywnej rehabilitacji są ogromne!!!
EFEKTY LECZENIA KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI
Mimo że przeszczep komórek macierzystych jest dopiero w fazie eksperymentu naukowego i obowiązuje długa kolejka dzieci, które na nie czekają, to widać zdecydowanie efekty.
Poprawie ulega wzrok, mowa, koordynacja i rozwój ruchowy, świadomość.
Zerknijmy na krótki filmik mówiący o efektach terapii:
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/terapia-komorkami-macierzystymi-dla-kogo,200398.html
Już dziś 10.12.2017 roku NEUROSENSOREK weźmie udział w ŚWIĄTECZNYM BENEFISIE DLA BARTUSIA, który bardzo potrzebuje przeszczepu komórek macierzystych. Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy do ŁODZI, KLUB FORMAT, Tymienieckiego 3. Pomóc można także poprzez portal zrzutka: https://zrzutka.pl/bartolinek