DEFINICJA FAS
Płodowy zespół alkoholowy to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to najpoważniejsza konsekwencja picia przez kobietę alkoholu w ciąży. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje płodowy zespół alkoholowy (FAS), ale już jednorazowe picie alkoholu może wywołać FAE, czyli lżejszą odmianę FAS.Płodowy zespół alkoholowy (FAS) występuje w wyniku nagminnego spożywania alkoholu przez przyszłą matkę. Nie ma jednak dokładnych danych, jaka ilość alkoholu wywołuje tę chorobę. Rzadkie picie alkoholu może wywołać FAE (Fetal Alcohol Effects) – dziecko ma wtedy takie same symptomy jak w przypadku FAS, lecz o mniejszym natężeniu.
OBJAWY FAS
(Fetal Alcohol Syndrome – Płodowy Zespół Alkoholowy)
- niski wzrost i małogłowie
- dysmorfie twarzy (twarz jest niesymetryczna, dość płaska, szeroka, o wyglądzie orientalnym, oczy dziecka osadzone są szeroko – tak, że nasada nosa sprawia wrażenie bardzo szerokiej, nos najczęściej jest krótki i zadarty, rynienka podnosowa słabo zaznaczona (lub nie ma jej w ogóle), górna warga jest bardzo cienka, odległość między nozdrzami a górną wargą jest dłuższa niż zwykle, uszy są nisko osadzone, często ze zniekształconymi małżowinami, owłosienie skóry głowy, brwi i rzęsy są obfitsze niż przeciętnie)
- wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia proprioceptywne, problemy z koordynacją (dziecko może np. złamać rękę i nie czuć tego)
- problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia
- zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu)
- anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych
- podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból
- nadpobudliwość
- problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy)
- zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu)
- niekontrolowane napady złości, agresja
- skłonność do uzależnień
- skłonności depresyjne i lękliwość
Objawy wtórne występują u starszych dzieci i osób dorosłych, a obejmują takie zachowania i cechy, jak:
- lęk
- złość
- wycofanie
- gwałtowność
- zamknięcie się w sobie
DIAGNOZA FASD
W przypadku FASD, obecnie jedynym zwalidowanym na polskim gruncie testem jest czterocyfrowy kwestionariusz diagnostyczny (tzw. „Kwestionariusz Waszyngtoński” opracowany przez prof. Susan Astley z Uniwersytetu Waszyngtońskiego). Przy pomocy tego kwestionariusza diagnosta ocenia rozwój dziecka na czterech wymiarach:
• Opóźnienie wzrostu
• Charakterystyczne dla FAS cechy dysmorfii twarzy – wąskie szpary powiekowe, spłaszczona rynienka podnosowa.
• Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
• Prenatalna ekspozycja na alkohol.
http://www.osrodekfastryga.pl/oferta/diagnostyka
FUNDACJA FASTRYGA JAKO OŚRODEK DIAGNOZUJĄCY FASD
FUNDACJA FASTRYGA – kontynuuje działania w obszarze FAS zainicjowane pod koniec lat 90. przez Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski w Lędzinach. Wspiera osoby – dorosłych i dzieci – z wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi alkoholem i innymi substancjami toksycznymi. Zajmuje się profilaktyką FAS, diagnostyką i terapią dzieci z FASD (Spektrum Poalkoholowych Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych). Fundacja uczestniczy w badaniach naukowych nad FAS oraz buduje system wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci z FAS. Jest pierwszą w Polsce fundacją zajmującą się problematyką FAS i inicjującą szereg działań edukacyjnych i terapeutycznych w tym obszarze. Wraz z Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach tworzy Ośrodek FASTRYGA zajmujący się działalnością diagnostyczną, terapeutyczną i szkoleniową skierowaną do osób po traumie, odrzuceniu, dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz rodzin zastępczych, adopcyjnych i biologicznych w potrzebie wsparcia.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYWIADU: FAS jako trauma – wywiad z dr n. med. Małgorzatą Klecką, który przeprowadziła Sylwia Wójcik – wywiad wyświetli się po kliknięciu w link: https://web.facebook.com/sylwiawojcikczasnazmiany/videos/631845810526524/?t=207 a w nim była mowa o:
– napięciu w układzie nerwowym
– energii traumy uwięzionej w ciele
– objawach dzieci, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń
– znaczeniu wczesnej diagnostyki
– zaburzeniach wtórnych
– czterech kryteriach diagnostycznych FAS
– skuteczności zastosowania Somatic Experiencing w pracy z dziećmi z FAS
– kierunkach terapii dzieci
– Światowym Dniu FAS
– obronności dotykowej
– hierarchicznej budowie mózgu
– roli więzi i miłości
KILKA SŁÓW O DR N. MED MAŁGORZACIE KLECKIEJ
dr n. med. Małgorzata Klecka – założycielka i Prezes Fundacji (funkcja pełniona społecznie), a także Wceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski w Lędzinach. Absolwentka Studiów Doktoranckich (Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, specjalność: psychiatria dziecięca). Na co dzień kieruje Pracownią Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych w Lędzinach. Konsultuje rodziny adopcyjne i zastępcze przeżywające trudności w realcjach z dziećmi oraz prowadzi grupy i warsztaty dla rodziców. Terapeutka integratywna – w pracy terapeutycznej łączy podejście psychodynamiczne (Krakowskie Centrum Psychodynamiczne w Krakowie), neurorozwojowe oraz terapię somatyczną (metoda Somatic Experiencing wg. Petera Levine’a, stopień średniozaawansowany). Jest członkiem zespołu badawczego zajmującego się walidacją narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych w grupie dzieci i młodzieży z Poalkoholowym Spektrum Wrodzonych Zaburzeń Rozwojowych (FASD). Laureatka “społecznego Nobla”, członkini stowarzyszenia Ashoka (www.ashoka.pl)
KILKA SŁÓW O SYLWII WÓJCIK
Sylwia Wójcik – psycholożka, terapeutka Somatic Experiencing®. Od wielu lat studiuje metody pracy ze świadomością ciała. Interesuje się metodami psychologii transpersonalnej. Ukończyła kurs Racjonalnej Terapii Zachowania (wg. Maxie C. Maultsby, Jr.), szkolenie w zakresie terapii poznawczo – behawioralnej osób dorosłych, szkolenie I stopnia EEG-Biofeedback. Była asystentką w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wykładała na studiach podyplomowych na SWPS w Poznaniu i na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wykłada na studiach dziennych i zaocznych na WSPiA w Poznaniu.
Cały czas szuka nowych metod rozwoju. Wszystkie te metody wypróbowuje na sobie. Jest współuczestniczką Kręgu Kobiet już od kilku lat, sama też taki zwołała i prowadzi. Fascynuje się poszukiwaniem swoich korzeni rodowych. Z tych poszukiwań tworzą się podróże, rozwijające doświadczenia i inspirujące znajomości.
Prowadzi konsultacje oraz terapie indywidualne, udziela wsparcia psychologicznego, prowadzi warsztaty rozwojowe, psychoedukacyjne i terapeutyczne.