Koncepcja Halliwick jest sposobem uczenia wszystkich osób, ze zwróceniem szczególnej uwagi na osoby z trudnościami fizycznymi i/lub w uczeniu się, uczestniczenia w zabawach w wodzie, niezależnego poruszania się w niej i pływania.
Dla kogo przeznaczona jest terapia?
Fizjoterapeuta może pracować z osobami z:
Historia i główne założenia Koncepcji Halliwick
Nazwa Koncepcji Halliwick pochodzi od imienia szkoły dla dziewcząt w Londynie – The Halliwick School for Girls, gdzie w 1949 roku rozpoczął pracę i stworzył podstawy metody trener pływacki, a z zawodu hydroinżynier – James McMillan. Nauka pływania wg zasad Halliwick opiera się na znanych zasadach fizyki a w szczególności: hydrostatyki, hydrodynamiki i mechaniki ciała. Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku zarówno dla osób z niepełnosprawnością jak i dla sprawnych. Charakterystyczną i unikatową jest forma nauczania – nowych umiejętności pływak nabywa poprzez udział w różnego rodzaju aktywnościach wodnych, zabawach i grach. Sesje Halliwick odbywają się w grupach ale każdy pływak ma swojego indywidualnego instruktora, który stosuje odpowiednie wsparcia odpowiednio do potrzeb i możliwości pływaka – bez względu na to czy pływak jest sprawny czy z niepełnosprawnością – tak aby mógł on w pełni wykorzystać swoje umiejętności oraz odnieść wszelkie korzyści płynące z zabaw i aktywności. Właśnie dlatego, między innymi, podczas całego procesu nauki nie stosuje się pomocy wypornościowych. Podczas zajęć pływak uczy się kontrolowania oddechu i osiągania bezpiecznych pozycji do oddychania oraz kontroli poruszania, która zależy m.in. od przystosowania psychicznego i kontroli równowagi w wodzie. Nauka prowadzi do osiągnięcia jak największej niezależności oraz absolutnego poczucia bezpieczeństwa, które oparte jest na gruntownej znajomości środowiska wodnego i zdolności swobodnego kontrolowania w nim swoich ruchów.
Założenia koncepcji stanowią swoistą filozofię Halliwick
10-cio Punktowy Program Halliwick
W ciągu wielu lat program, stworzony przez Jamesa McMillana ulegał wielu modyfikacjom. W 2000 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Halliwick (International Halliwick Association – Londyn) ustaliło iż podstawę Koncepcji Halliwick stanowi 10-cio Punktowy Program nauki. W programie tym możemy zobaczyć proces rozwoju poprzez trzy fazy – przystosowanie psychiczne, kontrolę równowagi, kontrolę poruszania się – prowadzący do uzyskania pełnej niezależności w wodzie i stanowiący istotę nauczania motorycznego.
10 PUNKTOWY PROGRAM
W nauce wykorzystywane są różnego rodzaju techniki wspomagań w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Techniki mają na celu m.in. ułatwienie prawidłowego wchodzenia do basenu i opuszczania go, różnych sposobów zmian pozycji z wykorzystaniem rotacji, kontrolowania równowagi, osiągania pozycji bezpiecznego oddychania. Wszystkie sesje zawierają elementy zabawy, współpracy i współzawodnictwa. Zajęcia w oparciu o Halliwick są otwarte dla wszystkich, którzy chcą wspólnie brać udział w grach, zabawach lub nauczyć się pływać.
Terapię polecamy zwłaszcza dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, ponieważ niejednorotnie są w stanie kontrolować swoje ciało znaczniej lepiej w wodzie niż na powietrzu, napięcie mięśniowe normalizuje się, a intesywne ćwiczenia połączone z przyjemnością wzmacniają partie mięśniowe, poprawiają oddychanie i wprawiają w stan zadowolenia.
Zajęcia odbywają się na basenie – indywidulanie lub w grupach po wcześniejszym ustaleniu terminu z fizjoterapeutą
NA TERAPIĘ HALLIWICK ZAPRASZAMY
DO CENTRUM DIAGNOZY I TERAPII DZIECI
NEUROSENSOREK W ŁODZI
ZAPISY POD NUMERAMI TELEFONU:
EWELINA RETELEWSKA – GUC 519-861-174
DAGMARA KOWALSKA – 602 765 558
Developed by KP
Copyrights © 2017 Neurosensorek